Eways tillhandahåller också smarta system för drift och underhåll av laddinfrastruktur samt olika betalningssystem.
Laddning av elbilar och laddhybrider kommer till 90 procent ske i hemmet eller på arbetsplatsen där bilen ofta står parkerad. En utmaning för många fastighetsägare men också en möjlighet att bidra till omställningen mot ett fossilfritt samhälle.
– I och med samarbetet med Eways har vi givit våra kunder & medlemmar ett verktyg för att hantera de ökande kraven på att tillhandahålla elbilsladdning till sina hyresgäster. Genom Eways känner vi en trygghet i att våra kunder & medlemmar erbjuds en professionell leverantör av såväl laddstationer, installation och tjänster, säger Robert Andersson verksamhetschef Ramavtal & Samarbetsavtal.
Den första medlemmen att nyttja ramavtalet är Lennart Ericsson fastigheter. Deras hyresgäster har efterfrågat laddmöjligheter och när man fick höra om samarbetet tog man chansen. I ett första steg har Lennart Ericsson Fastigheter nu installerat 30 laddplatser i ett av sina parkeringsgarage i centrala Stockholm.
Den 15 maj införs ett nytt krav i den svenska lagstiftningen som innebär att fastigheter måste förberedas för laddinfrastruktur och i vissa fall även erbjuda laddning. Samarbetet mellan Eways och Fastighetsägarna Service är en del i arbetet med att underlätta för fastighetsägare att klara av de kommande kraven.
– Eways mål är att våra barn och barnbarn skall kunna leva i ett fossilfritt samhälle. Vi ser därför detta samarbeta som en mycket viktig del i att skapa laddinfrastruktur som gör det enkelt för bilförare att gå över till eldrift, säger Niclas Sahlgren, vd på Eways.
Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.