Eklandia har sålt två fastigheter på Elementvägen i Lindome. Fastigheterna omfattar 12 400 kvadratmeter industri och lager. I och med försäljningen lämnar Eklandia Mölndals kommun.
NAI Svefa var rådgivare åt Eklandia.
Corallen har sålt en lager/industri-fastighet i Jönköping för 15 miljoner kronor – senaste värdering uppgick till 12 miljoner kronor. Fastigheten omfattar 3 670 kvadratmeter.
Lista Konkurserna ökade under mars månad i den statistik som Creditsafe sammanställt. De noterade en kraftig uppgång i konkurser inom hotell, restaurang och detaljhandeln. I den sistnämnda kategorin finns en modekedja som finns på sju stora gallerior och köpcentrum i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.