Image

D Carnegie säljer för en halv miljard i Göteborg

Transaktioner D Carnegie har sålt sitt Göteborgsinnehav – 65 000 kvadratmeter i Hammarkullen.
Publicerad den 22 Maj 2015
Ulf Nilsson. Bild: Nicklas Tollesson
Ulf Nilsson.

Köpare är Real Holding AB.

Totalt rör det sig om cirka 890 lägenheter med total uthyrbar yta på 65 000 kvadratmeter. Transaktionen sker genom en bolagsöverlåtelse med ett underliggande fastighetsvärde på cirka 500 miljoner kronor. Det innebär en reavinst på 24 miljoner kronor jämfört med senaste värdering.

– D Carnegie & Co ska arbeta med fastigheter inom primärt Stockholmsregionen eller på orter med pendlingsavstånd till Stockholm. Därför är det naturligt för oss att sälja av dessa bostäder, säger Ulf Nilsson vd för D Carnegie & Co.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Vilka fastighetsprofiler sitter i fotbollsstyrelserna?

Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige