Beståndet består av sex fastigheter och utgörs av 136 lägenheter med ett totalt hyresvärde på cirka tio miljoner kronor.
Affären sker i bolagsform, med tillträde i juli 2016.
De sex fastigheterna har en uthyrbar area om totalt cirka 10 000 kvadratmeter och de flesta är belägna i omedelbar anslutning till D. Carnegie & Co:s bestånd i Eskilstuna.
– Det här förvärvet kompletterar de fastigheter vi redan har i Eskilstuna på ett mycket lönsamt och effektivt sätt, säger Ulf Nilsson, vd för D. Carnegie & Co.
NAI Svefa var säljarens rådgivare från början till slut.
Bygg/Arkitektur Hallands Hamnar vill bli en av Sveriges första hamnar att ta hand om mellanlagring och utlastning av infångad koldioxid. Hamnen vill, genom strategiska samarbeten och infrastruktur, knyta samman utsläppare, teknik och transport. Men vad krävs för satsningar när det gäller byggnation och markanvändning? Fastighetssverige har talat med Henrik Nanfeldt, kommersiell chef på Hallands Hamnar.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.