Exter Fastigheter och Cavig Fastigheter sätter omgående igång med produktion av byggnaden.
– Vi fick möjligheten att genomföra denna uthyrning på ett oerhört effektivt sätt. Vi mötte dessutom ett stort intresse för handelsytor i regionen, inte minst i storleksordningen ett par tusen kvadratmeter. Vi är glada att vi har två nöjda parter efter denna process och ser fram emot många liknande, säger Emil Lötbom, Head of Leasing Stockholm på Croisette.
– Vi kom snabbt i kontakt med Croisette efter deras etablering i Stockholm. Croisette har på ett föredömligt sätt levererat på samtliga punkter, klart över vår förväntan, säger Niklas Von Heidenstam på Exter Fastigheter.
– Vi tycker att det ska bli väldigt spännande med Enköping och vi ser fram emot öppningen under nästa år, säger Jennie Ahlberg, etableringsansvarig på Dollarstore.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.