Image

Coop Extra stänger i Gränby

Bolag Coop har fattat beslut om att lägga ner sin Coop Extra i Gränby Centrum i Uppsala. Butiken stänger 30 april och fastighetsägaren Atrium Ljungberg har påbörjat arbetet med hur lokalerna kan användas för att fortsätta utveckla centrumet.
Publicerad den 21 Mars 2014

Bakgrunden till nedläggningen är att butiken under en längre tid har varit olönsam och Coops bedömning är att det inte finns tillräckliga förutsättningar för att vända situationen. Coop Extra, som är en av Gränby Centrums två livsmedelsbutiker, hyr totalt drygt 5 000 kvadratmeter. Hyresavtalet löper till 31 mars 2016 och butiken stänger 30 april 2014.

- Det är så klart tråkigt att butiken läggs ner. Coop har funnits i olika butiksformer i Gränby Centrum sedan centrumet byggdes 1971. Nu ser vi över hur vi på ett bra sätt kan använda ytan som tomställs till något som fortsätter att utveckla Gränby Centrum, kommenterar Jan Hammarling, marknadsområdeschef i Atrium Ljungberg.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Vilka fastighetsprofiler sitter i fotbollsstyrelserna?

Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige