Under de senaste åren har Ante Runnquist haft RAU, Rektorsakademien Utveckling, som bas med huvudfokus på utveckling av lärmiljöer.
– Ante bidrar in med en bred erfarenhet inom förändringsledning och organisationsutveckling. Han är dessutom specialiserad inom lärandemiljöer, ett område som vi växer kraftigt inom just nu, och vi är därför oerhört glada över att vi lyckats locka honom till vårt gäng, säger Ulrica O Magnusson, vd för Codesign.
– Codesign vill bidra till att höja status och resultat i svenska skolor genom lärmiljöer av högre kvalitet. Fastigheter och inventarier är den näst största utgiftsposten i svensk skola, då måste vi se till att projekten skapa nya värden, det räcker inte med finare hus, vi måste bidra till högre kvalitet på den pedagogiska verksamheten, fortsätter hon.
– Vi på Codesign ska bidra till att skapa fantastiska lärmiljöer som svarar mot dagens behov och visar vägen framåt. I det ligger inte bara den fysiska platsen, som naturligtvis ska vara glimrande, utan även verksamheten i den. Jag får slutligen en oroligt kick av att få möjlighet att ingå i kollektivet på Codesign och bidra till att vi lär oss nya saker och utvecklar det vi gör, säger Ante Runnquist.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.