Köpcentrumet ligger i direkt anslutning till en stor knutpunkt för kollektivtrafik med lokalbussar och pendeltåg.
– Tumba centrum kommer att upplevas som helt nytt. Föregångare är prisbelönta Liljeholmstorget Galleria. Bredare gångstråk och nya butiksfronter ska ge besökarna bättre överblick. Golv, innertak och rullband byts ut och flera butiker får en ny placering i renoverade lokaler, säger Mattias Bernunger, projektutvecklingschef på Citycon.
Under sommaren öppnade Apoteket Hjärtat, Life, Tumba Sko & Nyckelservice och Blomstercity i renoverade och större lokaler. Smycka flyttade under sommaren till nytt läge och renoverad lokal. Under hösten kommer Synsam att öppna i renoverad lokal och konditoriet Spaaks kommer att flytta till en större lokal med 90 sittplatser.
– Projektet möjliggör två nya hissar till parkeringsgaraget. Vi har även satsat på tydligare skyltning och ny, förbättrad belysning. Alltsammans ökar trivseln och gör det enklare och bekvämare för alla kunder som kommer till centrumet för sin vardagsshopping, säger Magnus Bergman, regionchef på Citycon.
Förnyelsen planeras vara klar under våren 2017.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.