Lokalerna – där det sedan 1980-talet har bedrivits bankverksamhet – omfattar drygt 1 600 kvadratmeter och hyresavtalet löper över tio år.
– Det här betyder att vi nu är på väg att slutföra renoveringen av hela denna fastighet som totalt omfattar cirka 12 000 kvadratmeter – och att vi utvecklar hela fastigheten till nyproduktionsstandard invändigt, säger Lars Bergström, förvaltare på Castellum Linköping.
Castellum kommer även att utföra en renovering av fasaden.
– Ica tror på Linköping och där vill vi fortsätta satsa för att möta kundernas efterfrågan. Vi kommer att erbjuda en modern butik anpassad efter storstaden med ett brett sortiment och stort fokus på färskvaror och måltidsinspiration, säger Magnus Björklund, etableringschef på Ica Sverige.
Bolag Bostadskreditfonden plockar fyra nyckelspelare från Aros Kapital när man satsar med nytt kontor i rikets andra stad. – Vårt mål är att vara en långsiktig partner för bostadsutvecklare i hela landet, och genom närvaro i både Göteborg och Stockholm stärker vi vår möjlighet att nå fler aktörer och bidra till fler byggstarter, säger vd Lottie Löf till Fastighetssverige.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.