Bonum BRF Aromabacken är en uppföljare till BRF Apelgården som Riksbyggen tidigare byggt i Båstad.
– Det finns en stor efterfrågan på fler seniorbostäder i Båstad och vi har redan sålt över två tredjedelar av alla lägenheter i Bonum BRF Aromabacken, säger Alexandra Gedda, försäljnings- och marknadsansvarig för Bonum Seniorboende i Skåne.
Det första spadtaget tas bland annat av Håkan Mörnstad, ordförande i kommunfullmäktige i Båstad, Jon Ossler, marknadsområdeschef för Bonum Seniorboende och köpare i Bonum BRF Aromabacken.
Presenteras av CDVI
Bygg/Arkitektur Göteborgska Dicksonska Palatset, som snart öppnas upp för allmänheten, är en av finalisterna i tävlingen Årets Fasad. Bakom priset, som är är byggbranschens stora pris för Sveriges bästa husfasad, står branschföreningen Mur & Putsföretagen. Ulf Bengtsson, projektledare på Higab, berättar om det varsamma arbetet med att restaurera Göteborgs mest kända doldis. – Med ett såpass gammalt hus kommer många överraskningar.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.