Innan Tribona har Per arbetat på Klövern som ansvarig för region syd och medlem i ledningsgruppen samt som vd på börsnoterade Dagon.
- Brinova har nu rustat sig för att ta nästa steg i bolagets utveckling, som innebär en börsintroduktion. Styrelsen är enig om att Per är rätt person att ta sig an utmaningen att expandera Brinova och bli en betydande aktör inom bostads och samhällsfastigheter i södra Sverige, säger Backahills Erik Paulsson.
Per Johansson tillträder tjänsten den 1 april 2016 och nuvarande vd Magnus Blomsterberg lämnar sin befattning i samband med det.
Presenteras av Eways
Presenteras av SLUSSGÅRDEN
Bolag På vårt event Lokalmarknadsdagen i mars berättar Hans Wallenstam om 90-talskrisen, hur Wallenstam var det enda västsvenska fastighetsbolaget som överlevde och om sina nyvunna erfarenheter som författare. Fastighetssverige har naturligtvis läst hans bok "Mot alla odds" – och under tre dagar rankar vi här de mest läsvärda episoderna från den. I dag: Kulturkrocken mellan det gamla och det nya, vändningen i ulltröja från Grebbestad, valutakäftsmällen på slottet och julkortet till värsta antagonisten.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.