Pia Sjöberg kommer närmast från Svensk Filmindustri där hon var chef för SFs egen TV- och filmproduktion. Dessförinnan har hon lång erfarenhet av bostadsutveckling från Skanska bland annat som distriktschef för Skanska hus Stockholm Syd. På Boklok blir hon chef för kontoret i Södertälje med ansvar för södra delarna av Stockholmsregionen.
– Vi är väldigt glada att Pia Sjöberg börjar hos oss. Hon har en marknadsförståelse som kommer fortsätta att utveckla Boklok mot marknadens nöjdaste kunder. Pia har även ett stort kontaktnät i regionen som stärker vår ställning framöver, säger Bengt Fardelius, chef för affärer och projekt på Boklok.
Boklok har vuxit med över 30 procent årligen de senaste fem åren och med en ny femårsstrategi är målen högt ställda. I Stockholmsregionen är målet att bygga mer än 3 000 bostäder fram till 2020.
– Jag har följt Bokloks starka utveckling under flera år på Skanska. Det ska bli mycket spännande att arbeta med så relevanta boendekoncepten, särskilt med tanke på den stora bostadsutmaningen vi står inför, säger Pia Sjöberg.
Ekonomi/Finansiering Riksbanken arrangerade under torsdagen en pressträff om det penningpolitiska beslutet. Styrräntan kommer att lämnas på nuvarande nivå för att sedan sjunka, sa riksbankschef Erik Thedéen och Åsa Olli Segendorf, chef för avdelningen för penningpolitik. Den svenska ekonomin är sakta på väg tillbaka, menar man också från Riksbankens sida, men man kommer att agera om läget utvecklar sig annorlunda än Riksbankens prognos.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.