I de nya lokalerna erbjuder nu Business Lounge med grundaren Carl Johan Eiderbrant över 60 arbetsplatser i Sickla, fördelade på aktivitetsbaserade drop-in-platser och egna kontorsrum.
– En stor fördel med Sickla är att allt finns nära, inte minst i form av köpkvarteret, kommunikationer och närheten till naturen. Det finns också en puls här med grannar som Atlas Copco, Intrum Justitia och gymnasieskolorna i Kunskapsgallerian, säger Carl Johan Eiderbrant, grundare Business Lounge.
– Business Lounge har ett koncept som är efterfrågat i Sickla och Carl Johan Eiderbrants höga servicenivå är framgångsrik. Vi fortsätter att skapa en levande stadsdel av Sickla genom att blanda olika verksamheter, stora och små företag, handel, bostäder och kultur, säger Camilla Waxin, uthyrare Atrium Ljungberg.
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping För drygt 15 år sedan grundade Ivan Martic, uppvuxen i Vaggeryd, IM Vision efter sitt UF-företag i skolan. Idag är det ett av Sveriges ledande företag inom uthyrning och försäljning av LED-skärmar. 2023 blev han utsedd till årets unga företagare i Jönköpings län. Samma år förvärvades majoriteten av företaget av ett investmentbolag. På Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping berättar han om sin resa och om sin filosofi när det gäller företagande.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.