Image

Atrium Ljungberg hyr ut i Kista

Uthyrning Mätinstrumentföretaget Leica Geosystem har tecknat avtal med Atrium Ljungberg om nästan 1 000 kvadratmeter i Ärvinge. Inflyttning sker i början av februari.
Publicerad den 21 September 2016

- Vi märker ett allt större intresse för våra kontorslokaler,säger William Wetterholm. På kort tid har vi hyrt ut över 4 000 kvadratmeter till bland andra Leica Geosystem, Academic Work och PQR, säger William Wetterholm, marknadsområdeschef på Atrium Ljungberg.

Fler företag med teknisk inriktning har valt Ärvinge för sin etablering. Förra året flyttade både Konica och Kone till området.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Vilka fastighetsprofiler sitter i fotbollsstyrelserna?

Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige