Magnus Andersson, vd Aros Bostad:
– Förvärvet i Åkers styckebruk är ett resultat av vår strategi att utöka Aros Bostads närvaro inom Storstockholm. Vi letar aktivt efter nya projektmöjligheter för både småhus och flerbostadshus inom en timmes pendlingsavstånd med tåg från centrala Stockholm.
Aros Bostads förvärv om 20 byggrätter motsvarar cirka 2 300 kvadratmeter ljus BTA inom fastigheten Råcksta 2:3 i Åkers styckebruk. Affären omfattar även rättighet att förvärva ytterligare 40 byggrätter för småhus inom området. Produktionsstart beräknas till Q2 2023. Säljare är S. Property Group AB.
Åkers styckebruk är en av landets äldsta bruksorter, belägen cirka 45 minuter med tåg från Stockholm och tio minuters bilresa från Mariefred och Mälaren. Byggrätterna är del av ett större utvecklingsområde som kommer att omfatta cirka 500 bostäder, förskola, skola, fritidsverksamhet och centrum. Visionen för det nya området, Brobyholm, är att skapa ett hållbart samhälle med smarta lösningar och bostäder i trä.
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping När Tommy Fritz, vd för Tosito, äntrar scenen på Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping så pratar han, bland annat, om hur han ser på, just, den lokala bostadsmarknaden. Det finns också en tickande bomb som stavas "bostadsbristen i Göteborg", med stark arbetskraftsinvandring och alltför få byggstarter. Hur tacklar branschen detta? – Vi bygger antingen för mycket eller för lite, säger Tosito-vd:n.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.