Image

Aros Bostad köper i Tyresö

Transaktioner Aros Bostad har gjort sina första köp i Tyresö genom förvärven av fastigheterna Bävern 4 och Bävern 5.
Publicerad den 29 Mars 2016

Säljare är två privatpersoner. Fastigheterna ligger i det så kallade Bäverbäcksområden, mellan Tyresö Golfbana och Tyresövägen, och omfattar cirka 4 000 kvadratmeter mark.

Aros Bostad planerar för cirka 100 lägenheter när detaljplanen har antagits, vilket förväntas ske under hösten 2016.

– Vi är mycket glada över att kunna genomföra dessa två affärer i ett synnerligen intressant utvecklingsområde. Detta blir vårt första projekt i Tyresö, en kommun vi har följt under en tid och haft som tydlig ambition att förvärva projekt i. Läget för de fastigheter vi nu har förvärvat är mycket attraktivt med goda kommunikationer och med nära tillgång till både service och grönområden i en expansiv del av Tyresö kommun, säger Samir Taha, vd/partner på Aros Bostadsutveckling.

- Maria Olsson Äärlaht
maria@lokalnytt.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Kedjan i konkurs – flera Stockholmsgallerior påverkas

Lista Konkurserna ökade under mars månad i den statistik som Creditsafe sammanställt. De noterade en kraftig uppgång i konkurser inom hotell, restaurang och detaljhandeln. I den sistnämnda kategorin finns en modekedja som finns på sju stora gallerior och köpcentrum i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige