I samband med upptagandet av hybridlånet återbetalar man befintliga ej säkerställda lån med ett motvärde om cirka 1,2 miljarder kronor.
Hybridlånet är efterställt Akelius Residential AB:s noterade obligationslån och kommer att bokföras som eget kapital i Akelius Residential-koncernen.
Transaktionen har godkänts av agenten under obligationslånet, Nordic Trustee & Agency AB (publ).
- Genom att uppta långsiktigt riskkapital stärks bolaget ytterligare. Vår bedömning är att detta ger lägre upplåningskostnader framgent, säger Akelius Residentials vd och koncernchef Pål Ahlsén.
Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.