Fastigheterna kommer tillsammans att omfatta 150 äldreboendeplatser och den totala ytan blir 6 500 kvadratmeter. Hyresgäster blir Attendo och Mehiläinen som vardera tecknat 15-åriga hyresavtal. Investeringarna uppgår totalt till 186 miljoner kronor.
– Finland är en viktig marknad för oss och vi växer kontinuerligt. I och med dessa förvärv blir marknadsvärdet på vår finska portfölj nästan två miljarder, säger Hemsös vd Per Berggren.
Säljare av fastigheterna är lokala fastighetsutvecklare. Fastigheterna beräknas vara färdigställda under hösten 2017.
Ekonomi/Finansiering Croisette Capital Markets släpper sin Industrial Real Estate Report för år 2025 där den svenska marknaden för industri- och logistikfastigheter analyseras på nationell nivå. Fastighetssverige har talat med David Almqvist på Croisette, som bland annat menar att en het marknad inte är någon garant för målinriktade hyresgäster.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.