
Ny aktör tar plats i Goco
Uthyrning Salladskedjan Picadeli expanderar och öppnar en ny restaurang i det innovativa området Goco Health Innovation City i Mölndal. Den nya salladsbaren på Entreprenörsstråket 3 slår upp portarna den 27 januari.
Uthyrning Salladskedjan Picadeli expanderar och öppnar en ny restaurang i det innovativa området Goco Health Innovation City i Mölndal. Den nya salladsbaren på Entreprenörsstråket 3 slår upp portarna den 27 januari.
Stora Logistikdagen Nästa onsdag, den 28 augusti, är det dags för årets mötesplats för alla som jobbar med, eller är intresserade av, lager- och logistikfastigheter. Ur dagens fullspäckade program märks bland annat en föreläsning av Jacob Torell om Link40 – framtidens logistikhub. Missa inte det och mycket annat, säkra din plats i dag, anmälan stänger nu på fredag!
Bolag Erik Selins Next Step Group och Wallenbergarnas Vectura Fastigheter bildar ett nytt bolag kallat Steptura, det rapporterar flera medier. Det initiala fastighetsvärdet i bolaget är drygt fyra miljarder kronor.
Bygg/Arkitektur Vectura Fastigheter och Balders intressebolag Next Step Group fortsätter att investera, nu tillsammans med Volvo Cars och Göteborgs Stad, för att bidra till svensk konkurrenskraft internationellt. På Hisingen ska bolagen skapa ett ledande innovationskluster inom hållbar mobilitet. På sikt är avsikten att fortsätta utveckla stadsdelen till upp mot 200 000 till 300 000 kvadratmeter.
Bygg/Arkitektur För ett år sedan släpptes nyheten om Link40, en ny, logistikhubb som fastighetsbolaget Balder och stadsutvecklaren Next Step Group etablerar i Mölnlycke. Intresset har sedan dess varit stort och nu går detaljplanen ut på samråd.
Bolag Next Step Group säljer sin del av fastighetsbeståndet i Nya Hovås till Bygg-Göta Fastigheter. Samtidigt ökar Balder och Jacob Torell sitt ägande i Next Step Group.
Bygg/Arkitektur Next Step Group och HSB har en lång historia tillsammans. Under mer än tio års tid har parterna utvecklat stadsdelen Nya Hovås i södra Göteborg. Nu fortsätter samarbetet då HSB går in som partner i projektet Wendelstrand och förverkligar den unika stadsdelen tillsammans med Next Step Group.
Uthyrning
Fortsatta synergier mellan Goco Health Innovation City och Astra Zenecas BioVenture Hub när Medtech bolaget Intelligent Implants flyttar in i Goco House för att driva produktutveckling av smarta system för ortopediska implantat.
– Detta är ett initiativ för bra för att inte bli en del av, säger John Zellmer, medgrundare och COO på Intelligent Implants.
Uthyrning Goco Health Innovation City etablerar en helt ny fastighet i området dit Mölnlycke flyttar sitt huvudkontor i slutet av 2024. Det nya kontoret kommer utgöras av en total yta om 16 000 kvadratmeter och ha plats för cirka 800 medarbetare. För Goco är detta en viktig del av det växande life science kluster som tar form strax söder om Göteborg.
Transaktioner GoCo Health Innovation City, som ägs till lika delar av Next Step Group och Vectura Fastigheter, förvärvar fastigheten Hökegården 1 i Mölndal. Förvärvet är en del av den fortsatta utvecklingen för att skapa en global hub för Life Science inom GoCo Health Innovation City.
Bolag Next Step Group bygger vidare och stärker upp organisationen med Martin Carlsson som ny CFO.
Bygg/Arkitektur Next Step Groups kontorshus i trä står klart och är fullt uthyrt. Nu flyttar de första hyresgästerna in i Nodi, trähuset som blir navet i den expansiva stadsdelen Nya Hovås utanför Göteborg.
Bolag Goco Health Innovation City i Mölndal ska bli ett ledande centrum inom medicin och hälsa. När miljardsatsningen nu tar nästa steg berättar Jacob Torell, vd för Next Step Group, om det stora intresset för projektet och var i världen man hittat sin förebild för satsningen.
Bygg/Arkitektur En stortsatsning på ny stadsdel i Mölndal, Goco Health Innovation City, ska främja samverkan och innovation inom medicin och hälsa. Tillsammans med fastighetsbolagen Next Step Group och Investor-ägna Vectura Fastigheter investeras drygt 1,6 miljarder kronor.
Bolag Jacob Torell och Joakim Garfvé säljer en tredjedel av Next Step Group till Erik Selins Balder som genom en emission kapitaliserar bolaget med en kvarts miljard.
Uthyrning Sats och Next Step Group storsatsar med padel och gym i Nya Hovås.
Bolag Nya Hovås Stadsutveckling hämtar in en ny vd för att fortsätta utvecklingen av området.
Bolag Bygg-Göta och Next Step Group bildar tillsammans Nya Hovås Fastigheter, ett joint venture-bolag med en 50/50 ägarfördelning. I samband med bolagsbildningen förvärvar det nya JV-bolaget samtliga kommersiella fastigheter i Nya Hovås av Next Step.
Bygg/Arkitektur Vectura Fastigheter och Next Step bygger ny arena för Life Science och Innovation i samverkan med Astra Zeneca. Satsningen uppskattas till 3,5 miljarder kronor.
Transaktioner
Next Step Group har sålt ett markområde på 30 000 kvadratmeter i Stenungsund till Obos Sverige.