Sweco har i samarbete med svenska Plantagon utvecklat det vertikala växthuset för storstadsmiljö som ett alternativt sätt att odla närproducerat och mer yteffektivt. Växthusens negativa miljöpåverkan är mycket låg och eftersom produkterna levereras direkt till stadens konsumenter minimeras transportkostnaderna.
Förutom att Sweco designar växthusen, projekterar och utvecklar man alla de tekniska lösningarna för att få växthusen att fungera. Man ser även över hur de kan anpassas till olika breddgrader och klimat.
I Sverige har Linköping som första stad tagit beslutet att uppföra ett det vertikala växthuset som man beräknar stå färdigt år 2013.
Mipim Årets upplaga av Mipim är över för den här gången. Hur var det egentligen, vilka var höjdpunkterna, vad har man saknat (förutom förstås solen!) och kommer man komma tillbaka nästa år? Ett stort gäng fastighetsaktörer ger svaren i Fastighetssveriges stora enkät från Cannes.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.