Totalt representerar de åtta största kunderna i branschen ett samlat fastighetsvärde på cirka 200 miljarder kronor.
– Under 2015 utökade vi satsningen på fastighetssektorn där vi såg att vår produkt gjorde stor skillnad. De lever i en värld som präglas av hög förändringstakt med ekonomiska händelser i omvärlden och fastigheter som utvecklas, köps och säljs. Därför blir ett flexibelt och heltäckande beslutsstöd extra värdefullt, säger Per Hidenius, vd på Hypergene.
Beslutsstödet från Hypergene inkluderar stöd för analys och uppföljning samt budget och prognos men också möjlighet att arbeta med målstyrning och affärsplan.
Bland tillämpningarna märks affärsplan på såväl företags- som fastighetsnivå liksom intäktssimulerings- och intäktsbudgetmodell, kontraktsdataanalys, investeringsbudget och investeringsuppföljning. Lösningarna varierar mellan bolagen men förenas av att de ska bidra till ökad effektivitet och bättre styrning av verksamheten.
Bolag Fastighetsprofilen Kristina Alvendal har föreslagits som ledamot av styrelsen för Svenska Bordtennisförbundet. Hennes långa erfarenhet av strategiskt ledarskap inom både offentlig och privat sektor samt hennes tidigare erfarenheter från andra ideella uppdrag gör henne lämplig för rollen, menar Bordtennisförbundets valberedning. Själv spelar hon inte pingis. – Nej, jag gör ju inte det. Bollsinnet har hoppat över en generation.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.